Don't Recall zespołu KARD i interpretacja MV

kard-dont-recall1

Grupa K.A.R.D, znana też jak KARD, powróciła z piosenką Don’t recall, która już stała się niekwestionowanym hitem, podobnie jak ich pierwszy utwór Oh NaNa. Zespół teoretycznie oficjalnie jeszcze nie zadebiutował. Przedstawiane utwory są więc projektami przygotowującymi fanów do tego wydarzenia, tak więc obecny album można znaleźć pod tytułem K.A.R.D Project Vol.2.
https://www.youtube.com/watch?v=41Dp7Q-SM1Y
O wyjątkowości grupy z pewnością świadczy talent wokalny i taneczny, ale przede wszystkim to, iż jest to zespół mieszany, w którego skład (obecnie) wchodzą dwie dziewczyny i dwóch chłopaków (bowiem ukrytą, dodatkową osobą jest była członkini zespołu KARA - Heo Young-ji, stąd też litera D w nazwie, pochodząca od słowa HidDen). Każda z osób ma również przypisaną kartę z talii, dlatego też B.M posiada symbol K jak Król, J.seph – A jak As, Jeon Somin – R jak Czarny JokeR, a Jeon Jiwoo – R jak Kolorowy JokeR (najprawdopodobniej czerwony).
Powrócę  jednak do samej piosenki i intrygującego teledysku. Tekst opowiada o trudnej sytuacji w związku. Dziewczyna nie chce już kontaktować się z chłopakiem, ten natomiast chciałby jeszcze naprawić relację, jednak ona nie ma zamiaru nic już zmieniać. W MV natomiast dodatkowo została przedstawiona historia o konflikcie pomiędzy członkami zespołu. YouTuber Dream Teller pokusił się o wyjaśnienie znaczenia teledysku i został doceniony, ponieważ jego wideo znajduje się również na oficjalnym kanale zespołu. Odniósł się do wielu symboli, ale postaram się opisać je w jak najbardziej zrozumiały sposób.
  1. Początek tragedii
Kryształowy żyrandol od zawsze  stanowił symbol piękna i tragedii. Prawdopodobnie nawiązuje on do kołyszącego żyrandola z musicalu Upiór w operze, wiec ta scena symbolizuje, iż przeznaczenie bohaterów MV zmierza ku tragedii (czyli do rozpadu). Ponadto można dostrzec też zegar, którego wskazówki nagle się zatrzymują.
kard1.png
  1. Tron
Panowie grają w szachy, natomiast nie jest to zwykła partyjka. Szachy symbolizują konflikt. Lider, czyli Król, używa figury króla, podczas gry. B.M zasiada również pośrodku zespołu, co podkreśla jego status lidera. Podczas gry w szachy, J.seph pożąda zwycięstwa, więc zasłania króla swoim gońcem (konikiem), podobnie jak w niektórych scenach zasiada na sofie jak lider.
kard2
  1. Gra w szachy
Tak jak as w talii kart umiejscowiony jest po królu, tak w zespole As wydaje się doganiać Króla. Obserwując rozgrywkę szachową, można dostrzec walkę. As to agresor, a Król się broni. Kości do gry na szachownicy symbolizują przeznaczenie, a konflikt jest nieunikniony.
kard3.png
  1. Ogień i woda
Walka pomiędzy nimi jest jak odwieczna walka ognia i wody. J.seph jest ubrany na czerwono i żywo reaguje, podczas gdy B.M to ostoja spokoju, niczym woda obejmująca sytuację. Tak więc scena z szachami nie bez powodu jest ukazana na niebieskim tle, gdyż symbolizuje ona umysł Króla, akceptującego wszystkie te konflikty. Wtedy też B.M spokojnie używa wieży do zbicia króla J.sepha,  pozbywając się skutecznie ambicji rywala. As odchodzi, a król zostaje.
kard4.pngkard5.png
  1. Zazdrość
Jeon Somin, czyli Czarny JokeR jest szykowna i elegancka, ukazana na czarno-białym tle, co kontrastuje z wielobarwnym tłem Kolorowego JokeRa Jeon Somin. Tak jak As łakomi się na pozycję Króla, tak JokeRy również walczą pomiędzy sobą. Widać to zarówno w sposobie leżenia, jak i stania przed lustrem. Nie patrzą na własne odbicia, ale kontrolują wzrokiem siebie nawzajem.
kard6.png
  1. Zegar, lustro i żyrandol
Potłuczone zegarki symbolizują zakłócenia w grupie. Kawałki lustra wskazują na zatracenie siebie w tym konflikcie. Ponadto scena z wypuszczeniem z rąk figury króla przez B.M jest dodatkowo przewinięta do tyłu, tak jak serce Króla chciałoby, by wszystko wróciło do normy. Żyrandol nie wisi już na suficie, ale leży niedaleko sofy, a spogląda na niego J.seph. As boi się o swoją pozycję, spoglądając na kartę ze swoim symbolem, podobnie jak Król zerka na figurę króla. Pożądanie i zazdrość rozbiło KARD.
kard8.png
  1. Jedność, Oh NaNa
J.seph i B.M są ukazani jakby projektor wyświetlał na nich film z zegarami, których mechanizmy działają poprawnie. Dziewczyny również zaczęły patrzeć na siebie, stojąc twarzą w twarz. Scena z czarno-białym zegarem wydaje się być podobna do tej jak z teledysku do Oh NaNa, gdzie członkowie zespołu zdali sobie sprawę z ich roli i zgromadzenia ich przez ukrytą członkinię i pytającego mężczyznę. Tak więc w Don’t Recall członkowie grupy nie byli świadomi swojej roli i właściwym kierunku, w który mają zmierzać, jednak są razem w MV do Oh NaNa. Ponadto B.M ma niski głos i energicznie tańczy, J.seph posiada charakterystyczny rytm i urok, Jeon Somin to ekspertka od wysokich dźwięków, natomiast Jeon Jiwoo ma czarujący głos o świetnym brzmieniu.
kard7.png
  1. Dodatkowy szczegół
Nazwa zespołu to K.A.R.D. Na początku teledysku do Oh NaNa można usłyszeć it’s K, natomiast w Don’t Recall – it’s A. Czyżby kolejne teledyski miały zaczynać się od liter R i D?
Uff, to wszystko brzmi dość skomplikowanie, niemniej jednak starałam się przekazać to w możliwie zrozumiały sposób. Don’t Recall to piosenka o wspaniałej linii melodycznej, genialnych wokalach, interesującym MV… i liderze w krótkich spodenkach ;) Cudowny widok w środku zimy, nieprawdaż? Przyznam się, że nauczyłam się ich imion dopiero podczas pisania tego artykułu, bo pokochałam ich dopiero wczoraj. Jakie są Wasze odczucia? Znaliście KARD już wcześniej czy staliście się fanami dopiero od tej piosenki?

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.